Индивидуално към различните части на тялото
Сред пружинните най-разпространени и на достъпни цени са т.нар. тип Endless и Bonel- според наплитането. Ядрото на матрака в първия случай е изработено от усукана закалена стоманена тел от 2мм, което гарантира ортопедичност-т.е. еднаква твърдост по цялата дължина. Изолационните слоеве могат да бъдат от юта, кокосови влакна, конски косми, морска трева, вълна, памук, вата или полиестер. При типа Bonel металната тел е с непрекъсната плетка, навита на спирали, подредени в една плоскост. При по-скъпите модели всяка от пружините е в отделен матрачен калъф. Тази конструкция има много добре изразени ортопедични свойства.При матраците с непрекъсната плетка пружините са с двуконусна форма, а при независимите почти винаги са с цилиндрична. Диаметърът на пружините варира от 3 до 10 см, като най-голям е за блоковете с непрекъсната плетка. Броят на пружините е от 100 до 250 на 1кв.м. ( при другите модели може да достигне до 4000 броя). Тези параметри влияят на цената. Най-скъпият модел има в основата блок от независими пружини с малък диаметър, вшити в отделни торбички калъфи от нетъкан текстил. Голямото им предимство е , че са безшумни. При пружинните модели рядко се срещат и двуслойни с два типа блокове- в горната част- независими пружини с висока плътност, осигуряващи добра опора на гръбначния стълб, а отдолу- обикновени пружини с непрекъсната плетка. Между тях се редуват слоеве пълнеж с различна мекота и твърдост.
Размерите трябва да се напасват
Дължината и ширината на матрака трябва да съвпадат точно с размера на леглото, затова е препоръчително да се закупуват от една и съща фирма. За спалнята могат да се изберат два единични или един голям. Нестандартни, по собствен модел изпълняват всички фирми производители- от детски до 2,30 х 2,50м. Разбира се, за такава поръчка се заплаща допълнително в зависимост от това дали корекцията касае само единия или и двата размера. Дебелината на матраците е различна- според пълнежа. Тя варира от 10 до 28 см. Двустранните матраци са по-дебели от едностранните, непружинните са по-тънки от пружинните. Средната височина на матрака е 18см.
Комбинация от материали за анатомичен ефект
При непружинните матраци преобладават дунапреновите, латексовите и тези с пълнеж от кокосови влакна, конски косми, морска трева. В повечето случаи материалите се комбинират, за да се получат необходимите свойства. Пълнежът от кокосови влакна изглежда доста твърд, а на дунапрена – обратното. Ако не искате да спите на пружини, добър вариант е по-скъпият многослоен матрак с редуващи се кокос и латекс. Много от средния и високия клас имат вентилационни отвори за циркулация на въздуха вътре в конструкцията.Латексовите матраци по принцип са анатомични.те имат две степени на гъвкавост според плътността на материала. Зоните с различна твърдост се постигат чрез хоризонтална и вертикална „вентилация” на ядрото на матрака. Латексът е материал на естествена основа, извлечен от растението Hevea. Тъй като е обработен промишлено, често се казва, че е синтетичен материал, а всъщност са запазени натуралните му качества. Обработката е в две фази- разпенване ( до желаната плътност) и вулканизация ( за устойчивост и еластичност). Тези матраци са изключително еластични, бактериално устойчиви, максимално хигиенични и проветриви, дълготрайни, ергономични и екобиологични. Пълнежът е от различни материали, повечето естествени. Комбинацията от няколко пласта с различни материали и пружинен блок е гаранция за здравина и за ортопедичен или анатомичен ефект.
Изпробвайте скарата на място
При избора на матрака, особено ако той няма твърда основа, трябва да се помисли за подматрачна рамка. Най-разпространени са дървените скари. Те поддържат гръбначния стълб по време на сън според положението на тялото, помагат за по-доброто кръвообращение и релаксация. Българско производство, те са от многослоен буков шперплат, без нагъване. Ламелите са от бук, захванати неподвижно за рамките. Има скъпи с елементи от буков шперплат и могат да се нагъват механично или с дистанционно управление. И все пак, за да направите правилния избор, доверете се на тялото си. Изпробвайте матрака на място- най-добрият е този, на който се чувствате удобно.
Твърди или меки?
Думата ортопедия има гръцки произход: ortos- прав, правилен, и pedia- възпитание. Всички съвременни матраци в една или друга степен имат ортопедични свойства- те са многослойни, като твърдите и меките слоеве се редуват. Колкото са повече слоевете, толкова по-добре. Сред пружинните най-добри ортопедични свойства имат моделите с блокове от независими пружини, които се огъват различно под различните части на тялото. Всъщност въпросът е твърд или мек матрак да изберем. Някои обичат да спят на дъски, други- на пружини или на меки дюшеци. Болшинството обаче предпочитат нещо средно, което позволява оптимална почивка, а и предотвратява изкривяването на гръбнака. При избора на матрак най-много трябва да внимават хората с наднормено тегло- да не купуват матраци без пружини, които лесно се деформират, както и да избягват модели с пружини от тънка тел. Най-добре е матракът да бъде поставен на подматрачна рамка с крака, която да поеме основното натоварване.
Водното легло – другата възможност
Нещо по-интересно, нещо по-нестандартно като водно легло например. Защо пък не?! То е направено по уникална система стреч-топ, благодарение на която всяка гънка от тялото получава добра упора, без да е твърда подложката. Гръбнакът през нощта се отпуска и се възстановява напълно от дневното натоварване. Системата има свойството да разпределя налягането равномерно по цялото тяло, така че кръвта да циркулира свободно. При това е снабдено с нагревател за температура между 26 и 36 градуса, особено подходяща за ревматични неразположения. Обезопасено е за деца и има двойна защита срещу протичане. Пълнежът на дюшека може да бъде от морска трева или хигроскопична материя, с гладка винилова повърхност или супер еластичен. Твърдостта и размерите са индивидуални, съобразени с ръста и теглото на клиента. Те издържат тежест до 300кг.
Надежда Белева „вестник за къщата”
Няма коментари:
Публикуване на коментар