Сега ще разгледаме няколко вида разтегателни механизми :
Подматрак : Един от най-добрите механизми. Лесно се разтяга и лесно се прибира, повърхността за спане е твърда и не увисва, прост механизъм на практика почти няма какво да му се счупи. Основен недостатък е, че мебелите с такъв механизъм са дълги, тъй като дължината на мебелите е дължината за спане, а ширината за спане е равна на два пъти дълбочината за сядане. Или с две думи повечето са с площ за спане около 120/190 см. Обикновено такъв тип механизъм се поставя на кухненски и холови ъгли и дори в повечето случаи неразтегателната част е ракла, което е много удобно. Такъв тип разтягане е удобно както за всекидневна употреба, така и за гости.
Тройно разгъваем механизъм. Този механизъм е изключително неподходящ за всекидневна упортеба. Трудно се разпъва, също така и трудно се прибира. Удобството за спане зависи от самия механизъм. Той може да бъде:
-ламелен - на металната рамка са наредени ламели. Най-скъпия вариант, но и най-препоръчителния, защото се осигурява твърда повърхност за спане.
-комбиниран - на металната рамка е закрепено платно спружини, но на местата където обикновено човешкото тяло натежава най-много е подсилено с ламели.
-пружинен - изключително НЕ препоръчителен вариант, дори само за гости. Като легне човек тялото му увисва. Този механисъм е познат още от едновремешните меки мебели и за всичките тези години не се е изменил.
Тези два типа механизми, обикновено се предлагат като добавка и са най-разпространени. Има други варианти, които са много, но за тях ще разкажа по-малко подробно. Ако търсите диван са спане по магазините се продават такива, които са специално за спане, тяхното разтягане обикновено е на принципа : издърпва се седалката и облегалката пада. Друг вариант на диван за спане е с така нареченият "клик-клак" механизъм : повдига се седалката докато се чуе едно изщракване и после се дърпа докато облегалката падне назад. Този механизъм е удобен от тази гледна точка, че може дивана да е с двойна облегалка и така от едно мъничко диванче 140 например (с подлакътници) да се получи легло 120/190.
Разбира се сигурно има още много механизми за спане, но това са най-разпространените и се надявам да съм Ви помогнала.
Няма коментари:
Публикуване на коментар